
Business rosé
Bisztróban zsúfolt kisszínpad, kisszínpadon zenekar, zenekarban öt srác. Ülnek. A falon mögöttük kékben hullámzik a tekintet. A dallamokban reggae.Mert kell egy kicsi, lenn a Hunnia Art Bisztróban.
A BusinessSILENCE! bő fél éve kezdte meg működését, azóta csendben képezik magukat, ez a 3. fellépésük. Az első koncerten ott voltam. Alakul a stílus, örömmel jegyzem meg. Van már két saját számuk is. És bár úgy tűnik, nem életcéljuk, egyáltalán nem veszik félvállról a zenélést, komolyak, nem nagyképűek. Civilben többnyire médiakutatók, de van egy ügyvéd is, annyi mondjuk, kell is, persze fehér ingben, mi másban.
Hangulatilag is két félidőből állt a koncert. Az elsőben az énekes Kun Miklósnak láthatóan nem tetszett valami. Grimaszok, meg odaszólások a társakhoz, érezhető negatív kisugárzás, a mögöttük lévő fal hideg kékben úszott. Pedig, Kedves Zenekar, ti hangoljátok a nézőket (és főleg te, Miklós). Ha jól csináljátok, jó lesz a közönség, ha nem, hát akkor nem. Ez alapszabály. Szünet.
Mintha foci lett volna?
Merthogy tartottak szünetet a koncerten. Okos húzás volt, és egyben választóvonal is. Mintha focit néztem volna. Egy inkább vacak és unalmas első félidő, majd egy öltözői megbeszélés (edzői dorgálás), és láss csodát, mások jönnek ki a második félidőre. Akkordváltás. Hm, mik vannak. Apró dráma a Bank utcában, egy emelet mélyen. És ezelőtt fél évvel is a csapat emberi volta, őszinte érzékenysége ragadott meg. A második félidő már remek volt.
Feldolgozásokat adtak le, de rendesen rákészültek. Akárcsak szintin, vagy gitáron az alapot, magukban a reggae-t állították be. Ez jó húzás volt. Magyar és külföldi számok szólaltak meg vegyesen. Az angol nyelvű számok inkább nem tetszettek (pl. No woman no cry), a kiejtés, néha pedig a hangfekvés nem passzolt a frontkarakterhez. Bár volt, ami kellemesen lepett meg (Inner City Blues).
Saját dalok és feldolgozások
Amivel kihúztam az első félidőt a banda Bordal című saját számán túl, az a Most múlik pontosan feldolgozásuk, ami ugyancsak egyedire sikerült. Összehasonlításként, a Csík Zenekar száma tempóban, érzésben közelebb áll aquimbyshez; a BS banda feldolgozása gyorsabb, lüktetőbb és egy igen jó, újszerű gitárdallam van benne (ez mászott a fülembe), ami hangulatilag – a szöveg engedte határokon belül – finom vidámságba fordítja át az amúgy inkább komor és szentimentális dalt. Hallani kellene persze. A második körben jött Már elég címmel a másik saját szám és újabb áthangszerelések. A Már elégben, mely stílusban valahol a Kispál és a Borz-féle vonal, ilyen sor áll az élet kapcsán:„Egyedül indulsz, ez nem tender”. És így gyűrűzött be szépen az irónia, ami már az első koncerten megfogott, és amiben még sokkal jobbak lehetnek. Még a KFTAfrikáját is kibírtam velük, ismét, na, nem tomboltam, de legalább nevettem.
A koncert végére nyári tengerkékbe váltott át a színpad mögötti fal és szép egységben ringott a csapat és közönsége. Art bisztróban rosés pezsgés, pezsgésben felszabaduló buborék, buborékban pimaszság, mi orrod alatt pukkant ki. Így ért véget a koncert is.
- Lőrincz Gergely -
[2010.08.04.]
zene.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése